Alergie pokarmowe

Według Allergy UK, prawie 1 na 12 małych dzieci cierpi na alergie pokarmowe, a wszelkiego typu nietolerancje i nadwrażliwości wydają się być coraz bardziej powszechne.

Odstawienie od piersi odgrywa ważną rolę w identyfikowaniu alergii, opanowaniu jej, a nawet zmniejszeniu ryzyka jej rozwoju na pierwszym etapie życia. Dlatego warto wziąć pod uwagę:

  • Czy Twoje dziecko jest narażone na alergie pokarmowe?
  • Jeśli mama, tata, dziadkowie lub rodzeństwo cierpią na alergie, ryzyko wystąpienia alergii na pokarm jest zwiększone.
  • Egzema u niemowląt, zwłaszcza jeśli zaczęła się wkrótce po urodzeniu i jest ciężka, również zwiększa ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej.
  • Jeśli dziecko jest uczulone na jaja i/lub ma egzemę, ryzyko wystąpienia alergii na orzeszki ziemne jest również zwiększone.

Okres odstawienia od piersi i alergie

Termin wprowadzenia substancji stałych w diecie dziecka jest ważny, ponieważ zbyt wczesne wprowadzenie (przed czwartym-szóstym miesiącem) niektórych produktów spożywczych, takich jak pszenica, gluten, mleko, cytrusy, jaja i ryby, może zwiększyć ryzyko alergii pokarmowych. Oto dlaczego:

  • Żołądek dziecka nadal dojrzewa w ciągu pierwszego roku życia i może nie być wystarczająco dojrzały w ciągu czterech-sześciu miesięcy do strawienia pewnych białek, tłuszczów lub złożonych węglowodanów.
  • Ponadto, jelita niemowlęcia nie są całkowicie zapieczętowane aż do osiągnięcia przez nie pół roku, co oznacza, że białka mogą wnikać do krwioobiegu i powodować reakcję immunologiczną.
  • Niemowlęta rodzą się bez bakterii w swoim układzie pokarmowych innych niż te, pochodzące z organizmu matki w trakcie porodu. Ich bakterie jelitowe rozwijają się przez pierwsze miesiące życia i są wspierane przez czynniki immunologiczne występujące w mleku kobiecym. Więc jeśli karmienie piersią nie jest opcją, lekarz rodzinny powinien zapisać maluchowi dobry probiotyk w celu wsparcia floty jelitowej.

Jak odstawić dziecko od piersi, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych?

  • Od czwartego do szóstego miesięcy wprowadzaj bezglutenowe zboża, owoce i warzywa (nie cytrusy), unikaj pszenicy i glutenu oraz ograniczaj białka do kurczaka, roślin strączkowych i mięsa. Od szóstego miesiąca, i po rozpoczęciu karmienia warzywami i żywnością bezglutenową, można rozpocząć wprowadzanie pszenicy, glutenu i innych białek zwierzęcych, w tym jaj, ryb i nabiału. Pamiętaj, że jaja muszą być gotowane, a mleko krowie/kozie/owcze nie może być używane jako główny napój niemowlęcia do dwunastu miesięcy. Mleko z piersi lub mieszanka powinno być głównym napojem dla niemowląt, ponieważ stanowi ono ważne źródło składników odżywczych i kalorii dla twojego dziecka.
  • Przy wprowadzaniu potencjalnie alergennych produktów spożywczych, takich jak pszenica, gluten, nabiał, jaja, ryby, owoce morza, orzechy i orzeszki ziemne, podawaj je indywidualnie. Ponadto co trzy dni wprowadzaj nowe jedzenie, dzięki czemu masz czas, aby dostrzec objawy jakiejkolwiek potencjalnej alergii, nietolerancji lub wrażliwości – dziennik żywności i napojów może być bardzo pomocny!

Jak wyglądają objawy alergii pokarmowej?

Natychmiastowe objawy:

  • Wymioty, biegunka, gazy, skurcze żołądka;
  • Świąd, zaczerwienienie, wysypka;
  • Obrzęk twarzy, kichanie, wodniste oczy.

Najbardziej poważne objawy, wskazujące na potencjalny wstrząs anafilaktyczny, obejmują:

  • Trudności w oddychaniu;
  • Świszczący oddech;
  • Obrzęk języka/gardła.

Jeśli objawy te wystąpią, natychmiast skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub szpitalem.

Opóźnione objawy to:

  • Egzema;
  • Obrzęk jelita, gaz i wzdęcie, refluks;
  • Opóźniony wzrost;
  • Zaparcia/biegunka.

A co z glutenem?

Zaleca się wprowadzenie zbóż bezglutenowych przed pszenicą i innymi ziarnami zawierającymi gluten, takimi jak jęczmień lub żyto, ponieważ są one mniej alergizujące i dają dziecku dużo więcej czasu na dojrzewanie jego układu pokarmowego.

Zaleca się, aby w okresie niemowlęctwa unikać spożywania dużych ilości glutenu. Zdaniem marki Béaba i współpracujących z nią ekspertów, wszyscy jemy zbyt dużo pszenicy, a zatem glutenu, który nie promuje zróżnicowanej diety i może zwiększyć ryzyko wystąpienia wrażliwości lub nietolerancji w późniejszym życiu.

Ważne jest, aby pszenica i gluten były wprowadzane we własnym zakresie i żadne nowe potrawy nie były oferowane dziecku w ciągu trzech dni, dzięki czemu można łatwiej zidentyfikować objawy alergii, nietolerancji lub nadwrażliwości. Jeśli objawy są zidentyfikowane, unikaj tych produktów i skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub dietetykiem, aby omówić, jakie kroki należy podjąć dalej.

A kiedy dziecko może jeść nabiał?

Podobnie jak pszenicy i glutenu, należy unikać produktów mleczarskich do szóstego miesiąca. Potem mogą być wprowadzone jako część diety po odstawieniu od piersi, ale nie jako główny napój do dwunastego miesiąca.

Ważne jest, aby mleko krowie było wprowadzane do diety w ciągu trzech dni, a inne nowe produkty nie były dostępne w tym czasie, dzięki czemu można zidentyfikować objawy alergii, nietolerancji lub nadwrażliwości. Jeśli objawy zostaną stwierdzone, unikaj nabiału i skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem, aby przedyskutować kolejne kroki.

Mleko kozie i owcze oraz produkty mleczarskie na ich bazie, mogą być dobrą alternatywą, jeśli zidentyfikowano alergię na mleko krowie. Pamiętaj, aby ten nabiał wprowadzać do diety przez trzy dni, bez innej nowej żywności, dzięki czemu można stwierdzić objawy alergii, nietolerancji lub nadwrażliwości. Jeśli objawy są zidentyfikowane, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem, aby przedyskutować jakie kroki należy podjąć.

Czy orzechy są właściwe w diecie dziecka?

Obecne wytyczne National Health System (system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) stanowią, że orzechy i orzeszki ziemne można wprowadzać od szóstego miesiąca życia dziecka, ale pamiętając, że należy je dokładnie rozdrobnić lub dodać do masła orzechowego, aby uniknąć ryzyka udławienia.

Jeśli jednak dziecko jest bardziej narażone na alergie pokarmowe, zwłaszcza jeśli cierpi na egzemę lub jest uczulone na jaja, skontaktuj się z lekarzem, aby ocenić ryzyko i wykonać testy alergologiczne.

Istnieją ciekawe i zachęcające raporty badawcze, które wykazały, że „niemowlęta z egzemą i/lub alergią na jaja, które są bardziej narażone na alergie na orzeszki ziemne, będą na nią cierpieć z mniejszym prawdopodobieństwem, jeśli otrzymują małe ilości białko orzeszków ziemnych we wczesnym okresie życia i po ocenie pediatry” (Du Toit G et al (2015)  Randomized Trial of Peanut Consumption in Infants at Risk for Peanut Allergy New England Journal of Medicine 372 803-813).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat ekspertów w zakresie żywienia współpracujących z  marką Béaba, zapoznaj się z artykułem na temat PurpleCarrot Nutrition.

Źródłobeaba.co.uk