Baranek, pisanki, kurczak – to symbole wielkanocne znane powszechnie. Jednak wiele krajów bądź regionów ma swoje własne tradycje. Czasem dotyczą one tematyki kulinarnej, innym razem wiążą się z obrzędami. Warto dostrzegać, jak różnorodnie i ciekawie można świętować Wielkanoc w obrębie kilku krajów, położonych blisko.
Francuski omlet
Tej tradycji trudno byłoby podołać w pojedynkę. A to dlatego, że w świąteczny poniedziałek, mieszkańcy francuskich miasteczek smażą omleta nawet z kilkunastu tysięcy jajek. Temu publicznemu wydarzeniu towarzyszy zwykle liczny tłum obserwatorów, dla których jest ono elementem świętowania Wielkiej Nocy. Przygotowany omlet jest następnie konsumowany przez zebranych wokół mieszkańców.
Niemieckie parady
Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów, w Poniedziałek Wielkanocny odbywają się parady konne. Słynie z tego zwłaszcza Bawaria. Tradycja parady w Traustein sięga wieku XVIII. Jeźdźcy ubrani są w historyczne stroje, a zbiera się ich nawet kilkuset. Konna procesja św. Jerzego gromadzi zawsze mnóstwo pielgrzymów, którzy idą z pochodem kilka kilometrów do kościoła w Ettendorf.
Skandynawskie wiedźmy
W Skandynawii w Wielka Sobotę dziewczynki (5-11 lat) przebierają się za Påskkäringar, czyli „wielkanocne wiedźmy”. Małe wiedźmy pukają do drzwi i w zamian za świąteczne kartki, laurki i życzenia żądają, smakołyków lub symbolicznego pieniążka. Ta tradycyjna wielkanocna wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i wierzeń skandynawskich o czarownicach i zlotach czarownic.
Brytyjskie turlanie jajka
W północy organizowane są zawody w… turlaniu jajek, czyli Egg Rolling. Zasady są bardzo proste. Zawodnicy na określony sygnał puszczają jajko. Wygrywa osoba, której jajko zatrzyma się najdalej. Popularnym zwyczajem w Wielkiej Brytanii jest również „stukanie się jajkiem”. Uczestnik zabawy trzymając jajko w dłoni i uderza w jajko przeciwnika. Wygrywa oczywiście ta osoba, której jajko pęknie jako ostatnie.
Słowiańskie lanie wody
Śmigus Dyngus nie jest tradycją wyłącznie polską. Dotyczy również krajów z Europy centralnej, takich jak Czechy, Słowacja czy Węgry. W wielu miejscowościach, w których kultywuje się dawne zwyczaje, młode dziewczyny i chłopcy przebierają się w tradycyjne, ludowe stroje. Mężczyźni nie patyczkują się, biegając za młodymi kobietami z wiadrami pełnymi wody. Choć pierwotnie Śmigus Dyngus wiązał się z obrzędami pogańskimi, połączył się nierozerwalnie z obchodami Poniedziałku Wielkanocnego.
Źródło: time.com, dailymail.co.uk.