Wielu świeżo upieczonych rodziców nie wie, dlaczego powinni kupić grzechotkę dla niemowlaka. Przedstawiamy kilka powodów, które rozwieją te wątpliwości.
W momencie, kiedy rodzice dowiadują się o ciąży, zaczynają już przygotowywać się do przyjęcia w domu dziecka. Myślą o łóżeczku, foteliku samochodowym, wózku. Nieduże, plastikowe grzechotki to prezent, który często ofiarowują goście odwiedzający dom, w którym pojawić się ma maluszek. Niektórzy jako prezent wybierają także drogie, grawerowane srebrne grzechotki, które mają bardziej wartość dekoracyjną i pamiątkową niż użytkową. Ten podarunek cieszy się tak dużą popularnością, bo grzechotka jest najbardziej sprawdzoną zabawką dla dzieci już od stuleci. Dodatkowo taki prezent nie tylko zabawia niemowlaka, ale także wpływa na jego lepsze rozwijanie się. Jest także powszechnie dostępny, a producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji.
Różne rodzaje grzechotek
Grzechotki mogą być wykonane z naprawdę różnorodnych materiałów, takich jak drewno, plastik albo nawet tkanina. W kolorystyce królują raczej przyjazne dla oka, dziecięce pastele. Również kształty zabawek mogą być naprawdę zróżnicowane. Producenci mają rozbudowaną wyobraźnię.
Rolą grzechotki jest przede wszystkim wydawanie dźwięków w momencie potrząsania. Także pod tym względem pole do popisu jest bardzo duże. Drewniane lub plastikowe grzechotki mogą wydawać standardowy dźwięk, może on także wywodzić się z umieszczonych w środku metalowych dzwoneczków. Niektóre grzechotki mają również różnorodne tekstury, tworzące zróżnicowane dźwięki. Nowoczesne modele są wyposażone w baterie, pozwalające na odtwarzanie światła, a nawet muzyki po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. To dobra lekcja rozumienia przyczyny i skutku. W końcu po włączeniu zabawki, wykonuje ona coś charakterystycznego, co dziecko jest w stanie bezbłędnie zaobserwować.
Czego uczy grzechotka?
Grzechotki to nie tylko źródło rozrywki dla dziecka. Pozwalają one również na opanowanie mnóstwa umiejętności. Rodzice lub opiekunowie trzymający grzechotkę, zachęcają maluszka do nauki obserwowania, dzięki której dziecku poprawia się zmysł wzroku. Poruszanie grzechotką na boki to nauka wzrokowego śledzenia oraz koordynowania swoich oczu, aby za nią nadążać. Grzechotki mogą również uwrażliwiać maluchy na hałas. Nawet bez patrzenia, po samym usłyszeniu charakterystycznego dźwięku, maluszek przekręci w jego stronę głowę.
Początkowo odruch trzymania u noworodka jest bardzo silny. W miarę rozwoju umiejętności motorycznych, dziecko uczy się trzymać oraz potrząsać grzechotką w powietrzu. Niemowlak będzie wkładał sobie grzechotkę do ust i bezpiecznie badał tę zabawkę nie tylko przy pomocy rąk, ale również języka i ust. Niektóre propozycje producentów mają powierzchnię o różnorodnej teksturze, dzięki czemu sprawdzą się one jako gryzaki, uczą żuć i gryźć zabawki, aby zapobiec bolesności dziąseł w trakcie wyrzynania się pierwszych zębów. Dzieci również uczą się powoli trzymać grzechotkę raz w jednej, raz w drugiej ręce.
Grzechotki mogą mieć ruchome elementy, które można skręcać i obracać. To wpływa na naukę koordynacji i rozwój motoryki. Niektóre grzechotki, zwłaszcza materiałowe, mają specjalne paski z rzepem, dzięki którym mogą one zostać przyczepione do nadgarstków lub kostek dziecka. Służy to poznaniu części ciała. W końcu dźwięk wydobywa się w momencie poruszania konkretną kończyną. Dziecko odkrywa, że ma nad nią kontrolę.
Grzechotka jest również dobrą motywacją do zdobywania wciąż nowych umiejętności. W krótkim czasie dziecko uczy się wygodnie leżeć na brzuchu i podnosić w tej pozycji głowę. Dzięki umieszczeniu ulubionej grzechotki dziecka przed jego buzią w chwili, gdy leży ono na brzuchu, maluch jest bardziej zmotywowany do podniesienia głowy, czołgania się, a nawet pierwszych prób raczkowania.
Dlaczego moje dziecko nie lubi grzechotki?
Niektóre dzieci nie lubią konkretnej zabawki, co dotyczy oczywiście również grzechotek. W niektórych przypadkach chodzi o nieprzyjemny odgłos grzechotania. To samo może być kojące dla jednego malucha i wywoływać płacz u innego. Nie ma na to reguły.
Pielęgnacja grzechotek
Grzechotki dla dzieci wykonane z plastiku są najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości i dezynfekcji. Można je myć w wodzie, również z dodatkiem delikatnego płynu. Grzechotki wykonane z tkaniny, o ile nie mają pozytywki w środku, mogą być prane w pralce w poszewce. Należy systematycznie czyścić tego typu zabawki, ponieważ małe dzieci bardzo często trzymają je w buzi.
Grzechotka to zabawka, która ma mnóstwo zalet. Na szczęście w sklepie Dadum wybór jest bardzo rozbudowany, więc z łatwością można wybrać coś idealnego dla każdego malucha.