Czy wiecie, że świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce ma jedne z najdłuższych tradycji na świecie? Kiedy ustanowiono te święta i jak obchodzone są w innych krajach?
Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce
Po raz pierwszy Dzień Babci w Polsce obchodzony był w 1964 roku. Święto powstało z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. Z roku na rok świętowanie Dnia Babci zdobywało coraz większą popularność. W końcu data 21 stycznia na stale wpisała się do naszego kalendarza. Obecnie jest obok Dnia Matki i Dnia Kobiet jednym z najpopularniejszych świeckich świąt kobiecych. Dzień Dziadka pojawił się w kalendarzu nieco później, bo w latach osiemdziesiątych. Prawdopodobnie pod wpływem inspiracji płynącej ze Stanów Zjednoczonych.
Od wielu lat 21 i 22 stycznia w Polsce zarezerwowane są dla wszystkich babć i dziadków. W dniu swojego święta Dziadkowie obdarowywani są przez wnuków drobnymi upominkami: w większości wykonanymi przez siebie prezentami czy laurkami. W szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne akademie, spektakle, poczęstunki, na których honorowymi gośćmi są właśnie ci najważniejsi i najstarsi członkowie rodziny. Takie huczne obchodzenie Dnia Babci i Dnia Dziadka ma swój cel. W ten sposób dziękujemy dziadkom za ich obecność i ważną rolę, jaką pełnią w życiu wnuków.
Jak świętuje się w innych krajach?
Babcie i dziadkowie świętują na całym świecie. Najhuczniej ten dzień obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to święto oficjalne, zatwierdzone przez Kongres i prezydenta. Ustanowione zostało w 1978 roku przez prezydenta Jimmiego Cartera i wypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. W Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents) organizowane są specjalne uroczystości w szkołach i kościołach. To również czas na spotkanie z najbliższą rodziną, z wnukami np.przy grillu.
We Francji to święto ruchome i wypada w pierwszą niedzielę marca począwszy od 1987 roku. Pomysł na święto pojawił się jako element promocji popularnej kawy Babci, czyli Café Grand’Mère. To popularna w latach 50. XX w. w północnej Francji kawa stworzona i sprzedawana przez małżeństwo sklepikarzy – Monnier z Roubaix.
W wielu krajach święto babci i dziadka obchodzone jest dopiero od kilkunastu lat. We Włoszech dziadkowie (oficjalnie Festa Nazionale dei Nonni,”Narodowe Święto Dziadków”) świętują od 2005 roku (2 października), a w Niemczech Dzień Babci został ustanowiony dopiero w 2010 roku (druga niedziela października).
Jak świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka?
Świętowanie Dnia Babci i Dnia dziadka nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do wręczania upominków i laurek przez wnuków. To przede wszystkim czas, który warto przeznaczyć na pielęgnowanie relacji między wnukami i dziadkami. Rodzinne świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka ma znaczenie szczególnie teraz, kiedy w natłoku pracy i notorycznego braku czasu dzieci nie mają szans na częsty kontakt z dziadkami.
Dziadkowie są osobami, które zaraz po rodzicach są najbliższe dziecku. I chociaż teraz w czasach przedszkoli, żłobków i opiekunek ich rola nieco się zawęziła, nadal stanowią nieocenioną pomoc — są towarzyszami zabaw dzieci i wsparciem dla rodziców.
W tego powodu w ten dzień warto zaprosić dziadków na wspólny obiad albo zorganizować im wspólne wyjścia do kina. Z wnukami oczywiście.