Ile kosztuje lizak, a ile nowa zabawka? Nauczenie dziecka wartości pieniądza, a także pracy, jaką trzeba wykonać aby te pieniądze zdobyć, to jedna z najważniejszych kwestii, tuż obok nauki chodzenia i mówienia. Warto poznać kilka praktycznych porad, w jaki sposób tego dokonać.
Pokaż jak wyglądają pieniądze
Na naukę wartości pieniędzy nigdy nie jest zbyt wcześnie. Zwłaszcza, że obecnie coraz więcej transakcji finansowych jest dokonywanych online, a więc za pośrednictwem pozornie niewidocznych banknotów. Bankomat nie jest miejscem, z którego wypłacać można dowolne sumy i dziecko musi mieć tego świadomość. Aby maluch lepiej to zrozumiał, skorzystajcie z przydatnych zabawek, umożliwiających na przykład zabawę w sklep. Kasa do podliczania zakupów i drobne przedmioty znacznie ułatwią tę lekcję.
Innym pomysłem na nauczenie dziecka realnej wartości pieniądza, jest oferowanie mu kieszonkowego. Niewielkie sumy można dawać maluchowi już powyżej trzeciego roku życia. W tym celu przyda się atrakcyjna skarbonka. Wytłumacz mu, że jeżeli ma jakiś cel, na przykład zakup nieco droższej zabawki, warto jest odkładać do niej drobne sumy. Dodatkowym zasileniem oszczędności mogą być pieniądze otrzymane na przykład na urodziny. W końcu aby zyskać wymarzoną nagrodę, warto trochę poczekać.
Naucz gospodarować
Warto dziecko zabierać ze sobą na zakupy. Dzięki temu pozna on koszty również podstawowych produktów spożywczych. Dziesięciolatek może już samodzielnie pójść do sklepu z listą. Powinien on umieć oszacować, ile będzie musiał zapłacić za wybrane przez siebie produkty i jakiej wysokości resztę powinien otrzymać. Wraz z rosnącym wiekiem dziecka, wprowadzaj go coraz bardziej w gospodarowanie domowym budżetem. Niech wie, ile płacicie za abonament telefoniczny, za prąd, za internet.
Nauka gospodarowania budżetem może również opierać się na spisywaniu na kartce także swoich wydatków. Nawet jeżeli to drobne sumy, mają one przecież istotny wpływ na zasobność skarbonki. Jeżeli dziecko chce pożyczyć od ciebie pieniądze na zakup, zgódź się na to, ale pod warunkiem że spiszecie umowę z uzgodnioną datą spłaty.
Pierwsza praca
Najlepszym sposobem na docenienie wartości pieniędzy, jest ich samodzielne zarabianie. Pójście do pierwszej pracy, nawet zupełnie dorywczej, to prawdziwy rytuał przejścia. Dlatego pozwól nastolatkowi na samodzielność w tym zakresie, oczywiście pod twoim nadzorem. Dobrym pomysłem, który praktykuje się w wielu rodzinach, jest zarabianie przez dziecko dodatkowych pieniędzy dzięki pomocy rodzicom. Możecie ustalić określoną sumę za czynność, która nie należy do codziennych obowiązków dziecka, na przykład mycie samochodu.
Jak mówić o pieniądzach?
Zamiast odpowiedzieć dziecku „Nie stać mnie na to”, lepiej jest mu wyjaśnić przyczyny. Porozmawiaj z dzieckiem na temat wszystkich opłat, na przykład kredytów czy ubezpieczenia, kosztów jedzenia, przyjemności, hobby. Niech dziecko ma także szansę się wypowiedzieć. Może się okazać, że ciepła woda jest jednak bardziej potrzebna, niż nowy smartfon. Dobrym pomysłem nauczenia dziecka przewidywania swoich wydatków i ich racjonalizowania, są gry planszowe takie jak popularne Monopoly. A oprócz tego to po prostu przyjemna rozrywka dla całej rodziny.
Warto rozmawiać z dzieckiem o wartości pieniędzy już od najmłodszych lat. Dzięki temu w momencie, kiedy nastolatek zyska trochę samodzielności, która pojawia się zwykle w momencie rozpoczęcia studiów, łatwiej będzie mu zarządzać własnymi finansami. Nauczony oszczędności młody człowiek w późniejszym życiu lepiej da sobie radę, pozna jego realia, a także posiądzie umiejętność długoterminowego planowania.