Dobra zabawa na plaży, to zabawa bezpieczna. Ważne, by dzieci zdawały sobie z tego sprawę. Nawet delikatne fale mogą w rzeczywistości okazać się groźne, a niewinna zabawa, polegająca na zakopywaniu swoich towarzyszy w piasku, może być nieprzyjemna w skutkach.
Jak rodzice powinni rozpocząć rozmowę, dzięki której na plaży nie zabraknie nie tylko rozrywek, ale i spokoju?
Żelazne zasady
Przede wszystkim: jak najwcześniej. Już najmłodsze dzieci powinny wiedzieć, jak zachować się w wodzie, jak pływać i dryfować. Przekażmy dziecku żelazne zasady plażowego bezpieczeństwa: nie wchodzimy na głęboką wodę, zawsze trzymamy się w pobliżu rodziców lub ratownika. To podstawa. Dalej zapytajmy naszą pociechę, czy w tym otoczeniu czuje się dobrze – odpowiedzi mogą nas zaskoczyć. Strach przed morskimi żyjątkami albo przeszkadzające słońce mogą być okazją do tego, by wyjaśnić, że wodę dzielimy z innymi stworzeniami przyrody, a ochrona przeciwsłoneczna jest na plaży sprawą najwyższej wagi.
Świadomość sił przyrody
Ze starszymi dziećmi porozmawiajmy o prądach morskich i wirach wodnych – to one są główną przyczyną ratowniczych akcji, a te najsilniejsze mogą doprowadzić do utonięcia. Wytłumaczmy, dlaczego powstają (ze względu na ukształtowanie plaży i działalność wiatru) i zaznaczmy, że mogą pojawić się nawet w miejscach, które wyglądają bardzo spokojnie. Wyjaśnijmy, co robić, jeśli woda nas porwie – płyńmy zawsze z prądem, nie przeciwko niemu, po jego jednej lub drugiej stronie. Próbujmy się wydostać, kiedy słabnie.
Rozsądek
Z nastolatkami porozmawiać trzeba też – i często jest to dla rodziców wyzwanie – o alkoholu, którego obecność odnotowuje się przy blisko połowie zatonięć. Dzieci muszą uświadomić sobie, że po spożyciu alkoholu ani nie prowadzimy samochodu, ani nie pływamy. I jedna, i druga sytuacja może prowadzić do groźnego wypadku.
Plażowa przyjemność
Po rozmowach upewnijmy się, że dziecko wie, jak zachować na plaży bezpieczeństwo. I pamięta o tym, dlaczego się na niej znalazło – przede wszystkim, żeby się dobrze bawić!
Źródło: Time