Świeca to element dekoracyjny, który doda uroku każdemu wnętrzu. Delikatne i migotliwe światło świecy wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Czy wiecie, że takie kolorowe, krystaliczne świece można zrobić szybko i prosto w domu? Zapraszamy do rodzinnej zabawy w wytwórnię świec!
Na rynku dostępnych jest wiele typów świec: zapachowe, pływające, wielobarwne, warstwowe, przeźroczyste, a nawet takie, które zawierają w sobie zatopione elementy dekoracyjne. Możemy je kupić, ale z pewnością więcej przyjemności sprawi nam wykonanie takich świec wspólnie z dziećmi. Własnoręcznie zrobione świece będą niepowtarzalne i wyjątkowe, a przy okazji sprawimy sobie wiele frajdy.
Co nam będzie potrzebne?
Wykonanie żelowej świecy nie jest zbyt skomplikowane a składniki, które potrzebne są do jej wytworzenia kupimy w każdym sklepie z artykułami dla plastyków (olej parafinowy w formie żelu, knoty ) i artykułami przemysłowymi (naczynia, foremki), jak również w sklepie Dadum.pl. Jeżeli nie mamy czasu na kompletowanie składników, możemy skorzystać z gotowego zestawu francuskiej marki SentoSphere, w którym będziemy już mieli wszystko, co niezbędne do wykonania świecy krystalicznej.
Do przygotowania świecy krystalicznej potrzebować będziemy:
- 500 ml żelu do świec lub oleju parafinowego
- barwniki i aromaty do świec
- pipetki
- szklane naczynia
- knoty
- elementy dekoracyjne np. gwiazdki
Dodatkowo przygotujmy:
- rondelek z dzióbkiem
- folię aluminiową
Roztapiamy olej parafinowy.
Na początku przygotujmy miejsce pracy. Domową wytwórnię świec najlepiej zlokalizować w kuchni. Wszystkie czynności będziemy wykonywać na uprzątniętym stole. Przed rozpoczęciem pracy musimy zabezpieczyć płytę elektryczną (nie należy roztapiać żelu na palniku gazowym!), aby nie pobrudzić jej roztopionym olejem parafinowym. W tym celu na płycie rozkładamy folię aluminiową.
W pierwszej kolejności musimy roztopić żel. Przeźroczysty żel do świec (olej parafinowy), jaki będziemy wykorzystywać w naszej domowej wytwórni, to substytut parafiny powszechnie stosowanej do wyrobu świec. Żel jest łatwy w życiu. Topi się w temperaturze 65°C i pali się o wiele dłużej niż klasyczna parafina.
Żel kroimy na małe kostki o wymiarze 3 cm, wkładamy je do rondelka i powoli podgrzewamy na płycie ustawionej na najniższy poziom mocy. Dzięki temu zawartość rondelka nie osiągnie temperatury powyżej 65/70°C. Jeżeli olej zacznie dymić i wydzielać zapach, to znak, że rozgrzany jest za bardzo i musimy zmniejszyć moc.
W razie problemów możemy roztopić żel w kąpieli wodnej. Kostki żelu roztapiają się około 15 minut.
Dodajemy aromaty i barwniki.
Po ściągnięciu rondelka z płyty grzewczej możemy zabrać się za dodawanie aromatów i barwników. Aplikujemy je za pomocą specjalnej pipetki. Określone odcienie kolorystyczne uzyskujemy przez dodanie odpowiednich proporcji barwników – liczonych w kroplach. Krople najlepiej aplikować pipetką, z której należy wcześniej usunąć powietrze. Po każdym użyciu przepłukujemy pipetkę wodą. Poniżej przedstawiamy małą “ściągawkę” dotyczącą kolorów.
Jak uzyskać kolor…
- bladożółty — barwnik żółty: 3 krople (ilość barwnika na 2 kostki żelu):
- intensywny żółty — barwnik żółty: 10 kropli, czerwony: 1 kropla.
- pomarańczowy — barwnik żółty: 10 kropli, czerwony: 3 krople.
- zielony jabłkowy — barwnik żółty: 8 kropli, niebieski: 1 kropla
- zielony łąkowy — barwnik żółty: 8 kropli, niebieski: 2 krople.
- szmaragdowy — barwnik żółty: 6 kropli, niebieski: 5 kropli.
- jasnoniebieski — barwnik niebieski: 2 krople.
- intensywny niebieski — barwnik niebieski: 3-6 kropli.
- malwowy — barwnik niebieski: 1 kropla, czerwony: 1 kropla.
- jaskrawoczerwony — barwnik żółty: 2 krople, czerwony: 6 kropli.
- różowy — barwnik czerwony: 2-5 kropli.
Umieszczamy knot.
Zanim zaczniemy wlewać żel do naczyń, musimy przykleić podstawkę knota do dna naczynia. Wówczas mamy pewność, że przez cały czas palenia się świecy knot pozostanie w pozycji centralnej (i nie będzie przekrzywiał się na boki). Podczas wlewania żelu musimy kontrolować pozycję knota i utrzymywać go w pionie za pomocą dwóch pałeczek. Po całej operacji przycinamy knot około 5 mm powyżej poziomu żelu.
Formujemy świece.
Gdy już nadamy żelowi odpowiedni kolor i umieścimy knot, możemy przystąpić do formowania świec. Do tego nadają się najlepiej szklane naczynia (miseczki, kieliszki, salaterki). Musimy tylko pamiętać, żeby nie były wykonane ze zbyt cienkiego szkła, ponieważ gorący żel może spowodować pęknięcie. Możemy również wykorzystać specjalne foremki o różnych kształtach. Płynny żel przelewamy do wcześniej przygotowanych naczyń. Najlepiej robić to wzdłuż knota, wówczas unikniemy tworzenia się baniek powietrza. A jeżeli zrobiły nam się bańki? Na to również znajdzie się rada. Wówczas najlepiej wstawić gotową świecę do nagrzanego piekarnika, umożliwi to ujście powietrza przed zastygnięciem żelu.
Ile żelu potrzebujemy do napełnienia naczynia?
Mała szklanka: 6 kostek
Klasyczny kieliszek do wody : 5-6 kostek
Wąski kieliszek do szampana (typu flûte) : 6-8 kostek
Teraz musimy poczekać na zastygniecie żelu i świece gotowe!
A jeśli chcemy zrobić świecę warstwową?
Jeżeli nabyliśmy już doświadczenia w tworzeniu świec jednokolorowych, nasza domowa wytwórnia może przejść na wyższy poziom i rozpocząć produkcję świec wielokolorowych i wielowarstwowych.
Do przygotowania takiej wielowarstwowej świecy będziemy potrzebować dodatkowo wodę i kolorowe tusze, które dają się z łatwością wymieszać w wodzie (np. tusze Aquarellum).
Na spód naczynia wlewamy 1-centymetrową warstwę żelu bez dodatku barwników i aromatów i czekamy ok. 5 minut aż ostygnie. Po tym czasie do naczynia wlewamy 1 cm wody i zabarwiamy ją za pomocą tuszu. Na warstwę wody delikatnie wlewamy kolejną 1-centymetrową warstwę żelu, a potem ponownie zabarwioną tuszem wodę. Czynności te powtarzamy do momentu, gdy napełnimy całe naczynie. Pamiętajmy, żeby żel lać wzdłuż knota tak, aby pokryć nim powierzchnię wody, nie robiąc dziur (knot powinien być umieszczony w pozycji centralnej i wystawać nieco ponad powierzchnię wody). Ostatnią warstwą świecy powinna być warstwa żelowa.
Warstwa żelu pali się około 2 godzin, zanim dosięgnie warstwy wody. Potem można zlać wodę i ponownie zapalić świecę. Pamiętajmy, że świece warstwowe są bardzo delikatne. Nie należy ich zbyt często przenosić!
Jak widzicie wspólne wytwarzanie świec to znakomita zabawa dla całej rodziny. A do tego po zabawie zostają nam piękne elementy dekoracyjne, które możemy postawić w salonie.