Planujesz zakup grzechotki dla niemowlaka? Współcześnie producenci wręcz zasypują sklepowe półki ich różnorodnością. Rodzice przy wyborze kierują się przede wszystkim dobrem swojego dziecka. Mało jest w końcu tak miłych widoków, jak niemowlak bawiący się swoją nową zabawką. Dlatego podpowiadamy kiedy grzechotkę warto kupić i czym kierować się w trakcie wyboru.
Odpowiedni wiek
Nie wszystkie grzechotki mają jednakową konstrukcję. Niektóre spośród nich przeznaczone są dla naprawdę małych dzieci (poniżej 6 miesięcy lub jeszcze mniej), podczas gdy inne grzechotki skierowane są do dzieci dopiero od pierwszego roku życia. Noworodki ucieszą się z zabawki, którą będą mogły oglądać i nasłuchiwać jej, gdy rodzice będą ją trzymali. Kontrastujące wzory lub jaskrawe kolory przyciągną wzrok dziecka. Delikatny słuch wymaga na tym etapie równie delikatnych dźwięków. W wieku 3-6 miesięcy niemowlęta są już w stanie chwytać zabawki i samodzielnie potrząsać grzechotką, a więc dobrym wyborem jest taka, powodująca więcej hałasu. Atutem jest także wygodny dla niewielkich rączek uchwyt. W wieku 6-9 miesięcy dzieci rozwijają swoje umiejętności motoryczne. Zwiększona zręczność sprzyja zabawkom z przyciskami muzycznymi i świetlnymi, które umożliwiają interakcję. Od 9-12 miesięcy maluch aktywnie ząbkuje, a więc przyda mu się wszystko, co umożliwia włożenie do ust i ulżenie dziąsłom. Zabawka wówczas musi być odporna na żucie, a jednocześnie nadal przyciągać malucha swoimi funkcjami.
Zawsze należy dokładnie sprawdzić opakowanie produktu i zawarte na nim informacje. Dotyczą one odpowiedniego wieku malucha i norm, które przedmiot spełnia. To najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dziecka. Grzechotka to przedmiot, który należy bezwzględnie wyrzucić w momencie, kiedy pojawią się na niej jakiekolwiek oznaki zużycia.
Na co zwrócić uwagę?
Bezpieczeństwo grzechotki to podstawa. Ta zabawka będzie w końcu potrząsana, brana do buzi, silnie uderzana, a nawet rzucana. Ważna jest jej wielkość – absolutnie niemowlak nie może być w stanie jej połknąć, co może prowadzić do uduszenia. Istotne jest także obejrzenie zabawki pod względem jej ostrych krawędzi. Warto pamiętać, aby nie przyjmować używanych grzechotek po czyimś dziecku. Nie chodzi tylko o względy higieniczne, ale również o stopień zużycia zabawki oraz elementy, które mogą się odłamać i zrobić krzywdę. Na końcu trzeba wziąć pod uwagę także wagę grzechotki. Nie może być na tyle duża, by zrobić dziecku krzywdę, kiedy na niego spadnie. Dziecko powinno również bez problemu ją podnosić.
Grzechotka ma także zachęcać niemowlaka do zabawy. Dobrze, jeżeli ma ona jakieś atrakcyjne elementy. Warto wybrać produkt o intensywnej kolorystyce, różnorodnej fakturze, dodatkowych funkcjach. Dzieci szybko się nudzą, więc także jeżeli wybiera się grzechotkę warto jest postawić na różnorodność. Jej objawami jest kilka zróżnicowanych modeli, które pozwalają na poznawanie różnych kształtów i wielkości.
Na szczęście współcześnie rodzice mają możliwość dawania swoim dzieciom zabawek, które nie tylko je bawią, ale także wspomagają rozwój. Grzechotka dla malucha pomoże mu rozwinąć rozpoznawanie twarzy znajomych osób, śledzenie poruszającego się przedmiotu i koncentrację. Taki rodzaj zabawki może mieć zdolność do poprawy rozwoju mózgu za pomocą poznawczych, fizycznych, sensorycznych i komunikacyjnych środków.