Kiedy wiadomości przerażają nasze dzieci

Jako rodzice staramy się zapewnić naszym dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Jednym z elementów jest panowanie nad tym, do jakiego typu informacji mają one dostęp. Żyjemy w czasach pełnych wojen, brutalności i zła, na które nie mamy wpływu, a które są nam ciągle przybliżane za pośrednictwem mediów. Nie da się całkowicie uchronić dzieci przed wiadomościami, które je przerażają. Z drugiej strony, nie powinny one żyć w szklanej bańce, nie mając świadomości o tym, że na świecie jest zarówno dobro, jak i zło. To my, jako rodzice, powinniśmy jednak zadbać o to, aby proporcje między nimi były wyważone.Z przerażającymi informacjami dziecko może zetknąć się nie tylko w domu, oglądając telewizję. To może być wizyta u rodziny, rozmowa z kolegami w szkole czy inna sytuacja, gdy nie mamy nad pociechą pełnej kontroli. Ważne jest, w jaki sposób będziemy wyjaśniać dzieciom tego typu informacje, rozszerzać ich kontekst i wspierać je, by lepiej zrozumiały to, o czym właśnie się dowiedziały. Poniżej kilka najistotniejszych kwestii:

Ograniczaj dostęp

Nie możesz kontrolować wszystkich sytuacji, w których dziecko się znajduje. Kiedy jednak jest z tobą postaraj się, by nie słuchało negatywnych wiadomości w radiu czy telewizji oraz nie przeglądało portali internetowych, na których często pojawiają się również drastyczne zdjęcia.

Dostosuj informacje do wieku dziecka

Dzieci rozumieją przekaz, który do nich dociera na bardzo podstawowym poziomie, ponieważ mają jeszcze zbyt małą wiedzę o świecie. Co za tym idzie – potrzebują wyjaśnienia różnych informacji w taki sposób, który będzie dla nich zrozumiały i przede wszystkim – dostosowany do ich wieku. Jako rodzic będziesz wiedział na ile szczegółowo wyjaśnić dziecku przerażające informacje na temat wojny, ataków terrorystycznych bądź epidemii chorób.

Słuchaj

To podstawa, nie tylko w tym temacie. Jeżeli będziesz słuchać swojego dziecka, będziesz miał wgląd w jego emocje. Dowiesz się, czego się boi, jakie informacje wzbudzają w nim niepokój i jakie wyobrażenia rodzą w jego głowie. Pozwoli ci to udzielić mu wsparcia, wyjaśnić temat i sprawić, by poczuło się bezpiecznie.

Wspieraj

Oprócz wyjaśniania pamiętaj o tym, by być obecnym rodzicem. Wsparcie, jakie dziecko otrzymuje, kiedy je przytulasz, dajesz buziaka czy poświęcasz swoją uwagę, jest bezcenne. Dziecko może oczekiwać rozmowy, wytłumaczenia mu tego, co jest dla niego niezrozumiałe i powoduje strach. Jednak dla poczucia komfortu innym razem może mu wystarczyć przytulenie i uśmiech.

Bądź szczery

Jeżeli nie wiesz, jak coś wytłumaczyć, powiedz to dziecku wprost. Twoja niepewność i wymijające odpowiedzi sprawią, że w maluchu rozbudzi się niepewność i strach. Poza tym, dzieci poprzez taką postawę uczą się, że rodzice też są po prostu ludźmi i nie muszą wiedzieć wszystkiego. Zapewnij dziecko, że jeśli uzyskasz dane informacje, przedstawisz mu odpowiedź (naturalnie, adekwatną do jego wieku).

Źródło: www.multiplemayhemmamma.com .