Pierwsze dwa miesiące szkoły i przedszkola za nami. Za oknem coraz częściej widzimy jak pada deszcz, na drzewach coraz mniej liści, a dzieci zbierają kasztany w końcu mamy już kalendarzową jesień. Słońce od czasu do czasu wyjdzie za chmury i wydaje się, że jest ciepło, wtedy zdejmujemy czapki, rozpinamy kurtki i bluzy. Dlatego w tym okresie bardzo łatwo się przeziębić. A jak same wiecie dzieci bardzo szybko łapią różne choroby od kolegów i koleżanek.
Choroba dziecka to ciężki czas zarówno dla malucha jak i dla jego rodziców. W tym wpisie przedstawie wam kilka propozycji czym zająć dziecko w czasie choroby.
Zabawa odgrywa ważną role w czasie zdowienia. Bawiąc się dzieci zapominają o bólu, drapaniu, swędzeniu, nudzie i co najważniejsze o marudzeniu 🙂
Dzieci, które muszą leżeć w łóżku zainteresujmy grami i puzzlami. W tym wpisze opisze gry, które pozwolą nam spędzić czas, którego nie zawsze mamy dla dzieci tyle ile byśmy chcieli, na wspólnej zabawie.
Z młodszym dzieckiem możemy pograć na przykład w Lotto Dom od firmy Djeco. Kartonowe plansze przedstawiają poszczególne pomieszczenia w domu. W 1 wariancie możemy rozłożyć wszystkie elementy z obrazkami na stole, obrazkami do dołu. W 2 wariancie możemy te elementy wsypać do pudełeczka lub małego woreczka. Każdy gracz wybiera jedną planszę. Po kolei wybieramy lub losujemy po 1 kartoniku z obrazkiem. Sprawdzamy czy jest on na naszej planszy, jeżeli tak kładziemy go w odpowiednim miejscu, jeżeli nie odkładamy z powrotem. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zbierze wszystkie 6 kartoników na swojej planszy.
Dziewczynki chętnie pograją w grę Jednorożce w Chmurkach marki Haba. Jednorazowo mogą grać aż cztery osoby więc do zabawy możemy zaangażować rodzeństwo. Pionkami są kolorowe jednorożce, a celem gry jest jak najszybsze dotarcie na słoneczną chmurkę i zebranie jak największej liczby chmurowych kryształków.
Z chłopcem możemy zagrać w grę taktyczną Wyścigi Samochodowe Monza od firmy Haba. Bardzo rodzinna gra, w rozgrywce może brać udział aż 6 osób. W komplecie: 6 kolorowych wyścigówek, 6 sześcio-kolorowych kostek, 1 plansza i instrukcja. Po rozłożeniu gry, wybraniu wyścigówki czas rozpocząć wyścig! Grę rozpoczyna najmłodszy zawodnik, po rzuceniu wszystkimi sześcioma kostkami zawodnik przemieszcza się wyścigówką zgodnie z kolorami, które wylosował. Jeżeli zawodnikowi dopisało szczęście i szybko myśli, może przesunąć swoją wyścigówkę aż o 6 pól. W momencie, gdy pierwsza wyścigówka dotrze do pola mety (zielonego lub czerwonego), bieżąca runda dobiega końca. Każdy z graczy zapamiętuje lub zapisuje, ile razy musiał użyć kostki, aby się poruszyć. Jeżeli do pola mety dotrze tylko jedna wyścigówka, gracz ten wygrywa. Jeżeli do pola mety dotrze kilka aut, osoba która wykorzystała w bieżącej rundzie najmniej ruchów kostką wygrywa wyścig.
Ze starszym dzieckiem zagrajmy w drewniane Szachy w pudełku lub Warcaby polskie w pudełku
z serii Tradition marki Jeujura. Gry te uczą podejmowania decyzji i przyjmowania konsekwencji z nich wynikających. Dziecko uczy się krytycznego i logicznego myślenia. Grając ćwiczy cierpliwość, koncentracje, spostrzegawczość i pamięć.
Pamiętajmy aby gry dostosować do wieku, umiejętności oraz zainteresowań dziecka. Zabawę powinniśmy również dostosować do rodzaju choroby, stanu fizycznego i emocjonalnego naszego dziecka. Pierwsza faza w której dziecko ma gorączkę wymaga leżenia w łóżku. Ale już np. dzieci chore na ospę po tygodniu będą chciały aktywnie spędzać czas w domu. Nie bójmy się one same powiedzą nam jak już będą zmęczone.
You must be logged in to post a comment.