Pierwszy dzień w szkole po wakacjach

Pierwsze dni w szkole po wakacjach bywają trudne dla dziecka i… rodzica. Po ponad dwóch miesiącach słodkiego leniuchowania wraca szkolna rutyna — wczesne wstawanie, odrabianie zadań domowych… Jak przygotować do tej nowej sytuacji dziecko? Oto kilka sprawdzonych recept na to, aby pierwszy dzień szkoły nie wiązał się z niepotrzebnym stresem.

Wyzeruj zegar biologiczny dziecka

Wstawanie. To problem, z którym przyjdzie nam prawdopodobnie zmierzyć się nie raz. Rodzice dzieci w wieku szkolnym wiedzą doskonale, jak trudnym zadaniem jest ściągnięcie swojej pociechy z łóżka ranem. Zwłaszcza po wakacjach, w trakcie których rytm snu dziecka mógł się nieco rozregulować. Wiadomo — w wakacje pozwalamy dziecku na więcej. Może dłużej pobawić się na dworze, wieczorem poczytać książkę, pograć w grę, oglądać telewizję… W wakacje jest taryfa ulgowa z prostej przyczyny — na drugi dzień nie musi zrywać się skoro świt i pędzić do szkoły. Może odespać. W roku szkolnym takiego komfortu już nie będzie. Z tego powodu przed rozpoczęciem nauki musisz zacząć powoli przywracać harmonogram snu dziecka  na odpowiednie tory.

Jak zrobić to skutecznie?

Ustal godzinę, o której dziecko będzie musiało wstać, aby dostać się do szkoły na czas i odejmij 9-10 godzin. Wynik to godzina, o której powinnaś położyć dziecko spać.

Regulowanie rytmu snu najlepiej rozpocząć mniej więcej dwa tygodnie przed pierwszym dzwonkiem, czyli w połowie sierpnia. Od tego momentu aż do końca wakacji co dwa- trzy dni przesuwaj o 20 minut czas pójścia do łóżka. Jeżeli np. do tej pory dziecko szło spać o 22:00, to połóż je o 21:40 a za trzy dni o 21:20. Ponadto każdego dnia ustawiaj pobudkę o godzinie, o której dziecko będzie wstawać normalnie do szkoły. Dzięki takim zabiegom powoli przyzwyczaisz swoją pociechę do wstawania o odpowiedniej godzinie w trakcie roku szkolnego.

Przygotuj miejsce pracy

Koniec wakacji to zazwyczaj czas na kupowanie „wyprawki” do szkoły — artykułów biurowych i podręczników. Kiedy już zaopatrzysz dziecko we wszystko, co niezbędne, zajmij się odpowiednim przygotowaniem jego  „miejsca pracy”. Uprzątnij biurko ze zbędnych wakacyjnych pozostałości i zorganizuj  tak, aby było gotowe na rozpoczęcie szkoły. Zrób to koniecznie z dzieckiem.  Niech ono decyduje, jakie przedmioty będą się znajdowały na biurku. Ma to dwie zalety: po pierwsze dzięki temu wdrażasz dziecko i oswajasz z tematem: „szkoła już blisko”, po drugie – w przestrzeni zorganizowanej wg własnego pomysłu dziecku przyjemniej się będzie pracowało i odrabiało zadania.

Problem: „Ja nie chcę iść do szkoły!”

Czasami zdarza się, że twoje dziecko, nie chce/nie ma ochoty iść o szkoły, co z pewnością nie omieszka Ci zakomunikować przed końcem wakacji. Jak zareagować na takie wyznanie? Przede wszystkim szczerze z nim porozmawiaj. Zapytaj, o co dokładnie chodzi i z czego wynika ta niechęć do szkoły. Twoim zadaniem jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu, ponieważ powody mogą być różne:
Nie chcę, iść do szkoły, bo…

  • Nie chcę, żeby wakacje się kończyły.
  • Słyszałem, jak starsze dzieci mówią, że szkoła nie jest fajna.
  • Boję się, że sobie nie poradzę z trudnymi zadaniami.
  • Martwię się, że nie będę miał żadnych kolegów.

W zależności od powodów — odpowiednio reaguj. Lato się skończyło, ale to nie oznacza, że początek szkoły jest czymś złym. Przypomnij dziecku te aspekty szkoły, które podobały mu się w ubiegłym roku — przyjaciół, ulubionych nauczycieli czy przedmiot. Możesz opowiedzieć dziecku o swoich latach szkolnych, o tym, co miło wspominasz. Słowem — pokazuj pozytywne strony powrotu do szkoły. Jeżeli boi się wymagań nauczyciel i nowych zadań,  zapewnij go, że zawsze na każdym kroku będziesz go wspierać i pomagać. A jeśli boi się braku przyjaciół? Ten problem może pojawić się, gdy dziecko zaczyna uczyć się w nowej szkole. W takiej sytuacji sprawdź, czy w klasie będzie uczyć się ktoś z sąsiedztwa i pod koniec wakacji zaproś kolegę/koleżankę wraz z rodzicem na kawę. Takie spotkanie może dzieciom pomóc w oswajaniu się z nową rzeczywistością szkolną i sprawi, że w pierwszym dniu szkoły nie będą czuli się wyobcowani.

Skontaktuj się z nauczycielką.

W tygodniu przed rozpoczęciem szkoły — zadzwoń, napisz e-maila lub spotkaj się osobiście z nauczycielką dziecka. Porozmawiaj o dziecku, jego słabościach i  mocnych stronach. Dowiedz się,  co nowego spotka go w tym roku. Wówczas i Ty będziesz czuł się mniej zestresowany,  Drogi Rodzicu.

Pierwszy dzień szkoły wielu dzieciom kojarzy się ze stresem, a sam powrót do szkoły nie zawsze przyjmowany jest z euforią. Z tego powodu warto dziecko powoli oswajać z tym  tematem i przygotowywać uwzględniając różne aspekty nowej sytuacji (wczesne wstawanie, rozkład zajęć, nowe przedmioty i nowi znajomi).  Wówczas  rozpoczęcie roku szkolnego będzie dla dziecka przyjemnym wydarzeniem.

[thesis_block type=”note” header=”Twoje dziecko nie posiada własnego budzika ?” content=”Polecamy w naszym sklepie budziki marki Sigikid. Są to tradycyjne metalowe budziki z dużymi wskazówkami i ciekawym dziecięcym wzornictwem. Ładne, udekorują pokój, ale także zachęcają do nauki godzin!”

Budzik metalowy różowy z księżniczką dla dzieci