Dzieci bardzo chętnie się uczą i robią to w sposób naturalny dlatego ważne jest aby dorośli zapewniali im do tego odpowiednie warunki.
Codzienne zabawy i gry z dziećmi to dobry pomysł na połączenie edukacji z zabawą. Proponowanie dziecku zabawek z literkami oswaja go z alfabetem, rozbudza w nim ciekawość i przygotowuje do dalszej nauki czytania i pisania.
Przygodę z literkami dziecko może rozpocząć od zabaw klockami. Układanie klocków to świetna zabawa rozwijająca wyobraźnie przestrzenną dziecka. Zabawy z klockami uczą kontrolowania mięśni dłoni i nadgarstka.
6-miesięczne dzieci poznają świat ustami dlatego odpowiednie będą dla nich klocki miękkie. Każdy z klocków ma kształt sześcianu. Dodatkowo klocki B. Toys mają różną fakturę dlatego stymulują nie tylko zmysł wzroku dziecka, ale również zmysł dotyku. Bawiąc się maluchy poznają kształty poszczególnych liter.
Dzieciom od 12 roku życia możemy dać do zabawy drewniane klocki. Im młodsze dziecko tym większe powinny być elementy w zestawie. Klocki mogą mieć naturalny kolor lub być kolorowe. W ofercie znajdziemy również klocki z różnymi obrazkami: zwierząt, literek czy cyferek. Klocki z literkami są nie tylko świetne do budowania, ale pozwolą nam wprowadzić wiele zabaw edukacyjnych. Możemy na przykład uczyć poszczególnych liter czy całego alfabetu. Pokazać dziecku pierwszą literkę jego imienia lub nazwiska. Dziecko może razem z nami układać pierwsze słowa: mama, tata czy swoje imię.
2-latek może już bawić się klockami typu Lego Duplo. Zależnie od wybranego zestawu zbuduje pojazd, budynek lub figurkę. Możemy wybrać zestaw z literkami. Na kolorowych klockach znajdziemy dużą literę alfabetu i odpowiadający jej rysunek. Również zabawa olbrzymią, drewnianą kostką edukacyjną Zany Zoo marki B. Toys pozwala dziecku kojarzyć pierwszą literę rozpoczynającą nazwę zwierzątka z literą alfabetu znajdującą się po drugiej stronie klocka. Każda z 5 stron kostki jest inna dlatego rozwija różne umiejętności dziecka.
Puzzle i układanki podobnie jak klocki rozwijają wyobraźnie przestrzenną, uczą rozpoznawania kształtów oraz dopasowywania ich do siebie, jest to umiejętność, która będzie wykorzystywana w czasie późniejszej nauki czytania.
6-7 miesięczne dzieci zazwyczaj rzucają, stukają swoją zabawką albo wkładają ją do ust. Od 8-9 miesiąca dzieci zaczynają używać swoich zabawek do tego, do czego są przeznaczone. Warto zachęcić je do zabaw puzzlami z pianki EVA. Puzzle można układać na różne sposoby. W dużym puzzlu znajduje się wyjmowany, kolorowy kształt literki. Dziecko może dopasowywać poszczególne literki do odpowiednich otworów. Może również łączyć duże elementy tworząc kwadrat, prostokąt czy pociąg. Po ułożeniu puzzle mogą spełniać funkcję maty.
W wieku 18 miesięcy dziecko coraz lepiej kontroluje ruch nadgarstka, uczy się obracać dłońmi dlatego może już chwytać poszczególne elementy układanki. W wieku 2 lat dziecko potrafi już dopasować kształty do konturów na planszy. Do ćwiczenia tych umiejętności najlepsze będą drewniane układanki. Układając 26 kolorowych liter na planszy dzieci poznają alfabet i będą ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową.
Dzieci od 3 roku życia mogą poznawać litery dzięki magnesom. Magnesy marki Djeco pokażą różnice między małymi, a dużymi literami.
Do zabaw z magnesami warto wykorzystać tablice magnetyczne. Możemy wybrać tablice stojącą, ścienną albo w formie walizeczki. Tablice są jedno lub dwustronne. Jedna strona tablicy jest biała, suchościeralna i magnetyczna, do zabawy magnesami i do pisania specjalnymi pisakami. Druga strona jest czarna, do pisania kredą.
4-latki mogą tworzyć pierwsze słowa grając w ,,Edumagnet Pierwsze Słowa” marki Vilac. W komplecie 26 kartoników ze słowami w języku francuskim oraz 54 litery. Dzieci patrząc na wzór mogą napisać nazwy przedmiotów, a rodzice mogą na bieżąco sprawdzać i poprawiać błędy.
3-latki, które już poznały literki i chcą teraz nauczyć się pisać mogą rozpocząć naukę od pisania po śladzie. Po tablicy ,,Magnatab A-Z duże litery – tablica magnetyczna” marki Kid O możemy pisać palcem lub specjalnym rysikiem. Dzięki narysowanym strzałką dzieci uczą się jak prawidłowo piszę się daną literę. Specjalny rysik uczy jak dziecko powinno prawidłowo trzymać ołówek, długopis w ręce. Umiejętność ta jest bardzo potrzebna w szkole. Błędy łatwo poprawimy szybko zmazując niepoprawny napis.
4-latki mogą już samodzielnie pisać literki korzystając z szablonów marki Vilac. Szablony pozwalają na pisanie drukowanych liter w określonej kolejności lub pisania pojedynczej litery w celu utworzenia słowa.
Decydując się na dany produkt warto pamiętać o etapach rozwoju dziecka i jego indywidualnych zainteresowaniach. Poznanie liter to dopiero początek długiej przygody dziecka na drodze do zdobycja umiejętności czytania i pisania.
Literatura:
- Dorothy Einon, Nauka od kołyski, Wyd. Hannah Publishing s. c., Warszawa 2000, s. 67, 72, 112.
You must be logged in to post a comment.