Ruch dla młodszych, sport dla starszych: dlaczego jest to ważne?

Wiele osób decydując się na „bycie fit” zakłada, że wymaga to bardzo rygorystycznej aktywności fizycznej. Jednak tak naprawdę nie trzeba spędzać długich godzin na siłowni, aby być aktywnym fizycznie. Można poprawić swoją kondycję także wykonując codzienne czynności. Za każdym razem, kiedy wraz z dzieckiem bawicie się na podłodze, rzucacie do siebie piłką, czy robicie zakupy, poprawia się wasze zdrowie i kondycja.

Osoba będąca sprawna fizycznie czuje się i wygląda lepiej. Im szybciej dziecko zacznie dbać o swoją formę, tym bardziej zmniejszy się ryzyko wielu chorób. Lista korzyści płynących z troski o codzienną dawkę ruchu jest naprawdę długa.

  1. Wzmocnienie serca. Serce jest mięśniem. Podobnie jak inne mięśnie, jego działanie poprawia się, gdy jest regularnie obciążane ćwiczeniami. Ten organ reaguje na aktywność fizyczną, stając się silniejszym i bardziej wydajnym. Wzmocnienie mięśnia sercowego może pomóc odeprzeć widmo zawału serca lub choroby wieńcowej już nawet we wczesnym dzieciństwie.
  2. Ćwiczenie fizyczne pomagają w utrzymaniu prawidłowego krwioobiegu arterii i żył. Ćwiczenia zmniejszają ilość szkodliwego cholesterolu i tłuszczów we krwi danej osoby. Zwiększają w zamian elastyczność ścianek naczyń krwionośnych i pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Może to zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru na skutek miażdżycy.
  3. Wzmocnienie płuc. Ciężka praca zwiększa pojemność płuc i ich efektywność w wymuszaniu ruchu powietrza do ciała i na zewnątrz. W rezultacie do organizmu dostaje się więcej tlenu, a w zamian więcej dwutlenku węgla i innych gazów zostaje wydalonych. Regularne ćwiczenia pomagają zapobiegać spadkowi spożycia tlenu, który występuje naturalnie wraz z wiekiem lub w wyniku braku aktywności.
  4. Zmniejszenie poziom cukru we krwi. Gimnastyka zapobiega gromadzeniu się cukru we krwi, uruchamiając mięśnie, aby pobrać więcej glukozy z krwioobiegu i użyć jej do stworzenia energii. Może to zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.
  5. Kontrola wagi. Kiedy dana osoba siedzi, ma tendencję do przyjmowania większej ilości kalorii, niż jest to konieczne. Te niewykorzystane zapasy gromadzą się w postaci tłuszczu. Osoba fizycznie aktywna może mieć deficyt kalorii, które są pobierane z zapasów i zmniejszają wagę. Obniżona waga jest dobra dla serca i dla osób z cukrzycą.
  6. Wzmocnienie kości. Podobnie jak mięśnie stają się silniejsze, gdy są zmuszane do pracy, tak samo reagują kości. Ćwiczenia zwiększają gęstość kości, co pomaga zapobiegać osteoporozie.
  7. Zapobieganie rakowi. U osób regularnie ćwiczących rzadsze są przypadki występowania raka. Najbardziej na aktywność fizyczną wrażliwe są nowotwory obejmujące jelito grube, prostatę, macicę i sutki.
  8. Regulacja ciśnienia krwi. Wykazano, że ćwiczenia obniżają poziom stresu. Wraz ze spadkiem poziomu stresu w ciele człowieka, spada jego ciśnienie krwi i ryzyko choroby serca.
  9. Poprawa poziomu energii. Regularne ćwiczenia często sprawiają, że ludzie czują się bardziej energiczni i zmniejszają prawdopodobieństwo zmęczenia w ciągu dnia.
  10. Poprawa emocjonalnego samopoczucia. Większość ludzi twierdzi, że po ćwiczeniu czują się spokojni i mają dobre samopoczucie. Ćwiczenia, zgodnie z jedną teorią, uwalniają beta-endorfinę, naturalną substancję w ciele, która jest setki razy silniejsza niż morfina. Inna teoria wskazuje na serotoninę jako przyczynę dobrego samopoczucia. Zwiększone poziomy serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym są związane z poprawą apetytu i zmniejszeniem depresji psychicznej. Utrata masy ciała, która towarzyszy ćwiczeniom, może również powodować, że ludzie czują się lepiej w swojej skórze.