Rowerek biegowy

Rowerek biegowy to rower bez pedałów przeznaczony dla dzieci od 2 do 4 lat. Rowery biegowe uczą równowagę i właściwe ruchy nóg, są idealnym wstępem do jazdy na rowerze.

 

Najważniejsze elementy rowerku

Rowerek biegowy z hamulcami czy bez?

Jazda na rowerku może przynieść dziecku masę niezapomnianej frajdy. Z drugiej strony jest to także duże wyzwanie, ponieważ nauka koordynacji jazdy oraz hamowania wymaga siły i zręczności, którą nabywa się z czasem. Treningu wymaga zarówno prawidłowe uruchomienie dźwigni hamulca, jak i synchronizacja różnych czynności, które trzeba w trakcie jazdy wykonywać jednocześnie. Maluch musi się uczyć koordynować takie funkcje jak kierowanie, hamowanie, oglądanie się za siebie czy balansowanie.

Nie należy się spodziewać, że umiejętność sprawnego stosowania hamulca oraz kontrolowania pojazdu będzie dla dziecka bezproblemowa , zwłaszcza na nierównym terenie. Rodzicie szczególnie na początku tej rowerowej przygody powinni wspierać malucha i dbać o jego bezpieczeństwo. Ten etap aktywności ruchowej jest dla dzieci niezapomniany i chętnie korzystają z rowerka biegowego nawet wówczas kiedy potrafią jeździć na rowerze standardowym. Warto więc umożliwić małemu rowerzyście naukę hamowania już podczas treningu na rowerku biegowym, ponieważ znacznie ułatwi to jazdę na kolejnych modelach jednośladu.

Rowerek biegowy wyposażony w konstrukcję ograniczającą skręt kierownicy?

Tego rodzaju rozwiązanie techniczne stwarza poważne ryzyko niebezpiecznego w skutki uderzenia. Jeśli rower wyposażony w konstrukcję ograniczającą skręt kierownicy leży na ziemi, kierownica automatycznie kieruje się pionowo ku górze, nie zmieniając swego ustawienia. W przypadku kiedy maluch zderzy się z takim pojazdem, istnieje niebezpieczeństwo poważnych uszkodzeń górnej części ciała, brzucha, bądź okolic genitaliów. Mechanizm ten nie jest zbyt bezpieczny dla dzieci, zaleca się więc zrezygnowanie z takiego rozwiązania.

Ustawienie kierownicy w rowerku biegowym

Regulacja kierownicy w rowerku biegowym ma na celu dostosowanie pojazdu do potrzeb rozwojowych dziecka. Aby mogło zachować prawidłową, a więc możliwie prostą pozycję, kierownica powinna być ustawiona tak, by dziecko mogło wygodnie ją trzymać. Rączki malucha powinny być lekko ugięte; dzięki takiemu ustawieniu rowerzysta ma szansę rozpoznawać teren i w razie pojawiającego się niebezpieczeństwa odpowiednio wcześnie reagować. Niewłaściwe, a więc zbyt niskie ustawienie kierownicy powoduje ograniczenie percepcji, ponieważ kąt widzenia prowadzi za bardzo w stronę powierzchni podłoża. Dziecko, aby móc zorientować się w sytuacji musiałby najpierw podnieść głowę, na co może zabraknąć czasu w sytuacji nagłego zagrożenia.

Jak ustawić siodełko w rowerku biegowym?

Ustawienie prawidłowej wysokości siodełka w rowerku biegowym ma bardzo istotne znaczenie dla odpowiedniego korzystania z tego sprzętu. Najbardziej optymalna wysokość musi pozwalać maluchowi na swobodne dotykanie podłoża w pozycji siedzącej. Aby dziecko mogło się prawidłowo odpychać i było bezpieczne, jego nogi powinny być delikatnie ugięte. W celu wyregulowania odpowiedniej wysokości należy:

  • poluzować śrubę pod siodełkiem;
  • ustawić dziecko w taki sposób, aby rowerek znajdował się pomiędzy jego nogami;
  • ustalić wysokość siodełka w momencie, kiedy dziecko stoi.
    Zgodnie z zaleceniami producenta, siodełko należy ustawić na takiej wysokości, aby maluch sięgał stopami do podłoża także w momencie, kiedy ma lekko ugięte nogi. Dziecko powinno oczywiście równie swobodnie sięgać do kierownicy;
  • na koniec należy odpowiednio przykręcić śrubkę już na stałe.

Zasady doboru rowerku wg. niemieckiego producenta Puky

Z uwagi na to, że rowerek biegowy to najważniejszy dla dziecka pojazd jednośladowy zaraz po hulajnodze, jego dobór powinien być dobrze przemyślany. To idealne narzędzie do ćwiczenia umiejętności koordynacji ruchowej oraz poczucia równowagi, ale także dobry środek do przygotowania malucha do jazdy na prawdziwym rowerze. Co zatem jest ważne przy doborze idealnego rowerku biegowego dla początkujących małych rowerzystów?

  1. Rowerki biegowe PUKY są zalecane dla maluchów będących w wieku od 2,5 roku.
  2. Aby dziecko podczas jazdy mogło się czuć pewnie i bezpiecznie, rama rowerka biegowego powinna być na tyle nisko, aby zapewnić dziecku łatwe wsiadanie i zsiadanie z pojazdu.
  3. Cechą charakterystyczną wczesnodziecięcego okresu rozwojowego jest niezwykle szybkie tempo wzrostu. Zatem także rowerki powinny „rosnąć” wraz z dziećmi, a to oznacza, że konieczna jest możliwość regulowania wysokości zarówno siodełka, jak i kierownicy. Ważne jest, aby obydwie części dały się regulować, ponieważ tylko w takich warunkach można mówić o pełnej adaptacji sprzętu do możliwości rozwijających się dzieci.
  4. Zamontowane w rowerku biegowym siodełko jest specjalnie dostosowane do potrzeb maluchów. Odpowiedni kształt idealnie wspiera ruchy biegowe oraz umożliwia pewny chwyt, co jest ważne zwłaszcza podczas prowadzenia roweru. Dziecko może się bezpiecznie wesprzeć nie tylko na kierownicy, ale także na siodełku.
  5. Czynnikiem chroniącym dziecko przed obrażeniami podczas jazdy jest solidna osłona kierownicy oraz bezpieczne rączki.
  6. Dzięki wysokiej jakości kół, która umożliwia lekkie prowadzenie rowerka maluchy mają zapewniony duży komfort jazdy.
  7. Zaletą rowerków biegowych PUKY jest wysoka jakoś, która przekłada się na zachowanie wysokiej wartości przy odsprzedaży produktu. Zaoszczędzone środki można więc spokojnie zainwestować w zakup innego pojazdu, np. rowerka dziecięcego.

Rowerek biegowy Puky

Dziecko na rowerze biegowym Puky

Rowerki biegowe Puky to przede wszystkim doskonały sposób na rozwijanie umiejętności motorycznych dziecka. To nie tylko uzupełnienie klasycznych pojazdów dziecięcych, na przykład hulajnogi, ale również doskonałe rozwiązanie przejściowe przed zakupem pierwszego rowerka dziecięcego. Rowerki biegowe charakteryzują się elementami dopasowanymi do wieku oraz potrzeb dziecka. Każdy pojazd posiada niskie ułożenie ramy, gwarantujące swobodne ruchy oraz odpowiednią postawę dziecka. Rowerki biegowe posiadają specjalne siodełka, które sprzyjają poruszaniu się dzieci, zaś regulacja siodełka i kierownicy pozwala na idealne dopasowanie każdego pojazdu. Rowerki biegowe Puky wyróżniają się nowoczesną ergonomią, umożliwiającą ich długoletnie użytkowanie.

Firma Puky oferuje modele rowerków biegowych o trzech wielkościach, umożliwiających odpowiedni wybór rowerku dla dziecka. Najmniejszy rowerek LR M posiada regulację siodełka od 30 do 40 cm, zaś największy rowerek LR XL – od 41 do 51cm.

06.02.2015
NOWOŚĆ wiosny 2015: rowerek Puky LR M w kolorze żółtym z czarnymi płomieniami
Rowerek biegowy Puky LR M zolty z czarnymi płomieniami

Porównanie rowerków Puky

Model:LR MLR 1LR 1LLR 1L BrLR XL
Regulacja siodełka30-40cm35-45cm35-45cm35-45cm41-51cm
Regulacja kierownicy41-50cm49-57cm49-57cm49-57cm55-64cm
Waga3,5kg4,9kg4,9kg5,1kg5,6kg
Oponypiankowe
215×50
piankowe
300×50
pompowane
12×2,00″
pompowane
12×2,00″
pompowane
12×2,40″
Ograniczenie skrętu kierownicybrakbrakbrakbrakbrak
Hamulecbrakbrakbraktylnytylny
Długość rowerka
7387878795

Rowerek biegowy Puky LR1, LR1 L i LR1 L Br

Rowerek biegowy LR1 przeznaczony jest dla dzieci od lat 3 i o wzroście powyżej 90 cm. Dostępny jest w trzech wersjach: LR1, LR1 L oraz LR1 L Br, oraz w czterech kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółto-czarnym.

Rowerek posiada specjalny, wygodny fotelik, ramę z niskim przekrokiem, która ułatwia dziecku wsiadanie i zsiadanie z pojazdu, podnóżek, a także platformę, na której mały kierowca w razie potrzeby może oprzeć nóżki. Wysokość siedzenia i kierownicy jest regulowana. Co istotne dla bezpieczeństwa jazdy, kierownica ma specjalną osłonę, a rączki pokryte są pianką, która chroni zarówno dziecko, jak i meble.

Rowerek w najprościej wersji LR1 posiada piankowe miękkie opony 300x50mm, nie posiada hamulca. Rowerek LR1 L posiada pompowane opony 12 calowe 50-203, nie posiada hamulca. Rowerek LR1 L Br posiada pompowane opony 12 calowe 50-203 i hamulec dostosowany do dłoni dziecka.

Rowerek biegowy Puky LR XL

Rowerki LR XL firmy Puky wyglądają na pierwszy rzut oka bardzo dobrze – mają odpowiednio wyprofilowaną ramę, ładny kolor i przypominają prawdziwe „dorosłe” rowery, tyle że w wersji mini. Zachwycają przede wszystkim szerokie sportowe opony i koła ze szprychami. Jakby tego było mało, rowerki są wyposażone w prawdziwe hamulce! Maluchy będą miałby wielką frajdę i przy okazji nauczą się kontrolowania rowerka. Bardziej wymagający mogą dokupić do pojazdu jeszcze inne rowerowe gadżety: dzwonek, koszyk, sakwę czy flagę. Z takimi atrybutami każde dziecko zacznie marzyć o karierze kolarza.

Rowerek jest bezpieczny i wygodny dla dziecka – został wykonany z trwałych materiałów (całość produkcji odbywa się w Niemczech), a wszystkie wystające elementy odpowiednio zabezpieczono: kierownica posiada bezpieczną gumową osłonę. Bezpieczeństwu i wygodzie służą też podnóżek, podstawka i rama z niskim przekrokiem, dzięki której dziecku będzie wygodnie wsiadać i zsiadać z rowerka. Wysokość siedzenia i kierownicy jest oczywiście regulowana. Siodełko sprawia wrażenie bardzo wygodnego, a uchwyty kierownicy wykonano z materiałów antypoślizgowych. Według danych producenta specjalny sposób malowania zapewnia, że lakier nie odpryskuje i jest odporny na zniszczenie. To może być bardzo przydatne w terenie, bo wszyscy wiemy, jak chętnie maluchy pchają się we wszystkie niedostępne miejsca w parkach i ogródkach.

Dla pełni komfortu psychicznego (bardziej dorosłych niż dzieci) warto jednak dokupić kask – im wcześniej zaszczepimy w dzieciach właściwe podejście do kwestii bezpieczeństwa, tym lepiej.

Rowerki mają jeszcze kilka ważnych zalet – są bardzo lekkie, a dla większej wygody można się zaopatrzyć w specjalny pasek tej samej firmy, dzięki któremu pojazd dla dziecka będzie można nosić na ramieniu. Instrukcja montażu jest jasna i precyzyjna, a samo składanie roweru jest proste i przyjemne.

W rowerku można dopatrzeć się w sumie jednej wady – sportowe, pompowane opony są bardzo wygodne, ale dziecko może niestety złapać gumę. Pod tym względem „pewniejsze” i mniej wymagające są rowerki LR M i LR 1. Jednak ogólnie rzecz biorąc, rowerki są godne zainteresowania i warte swojej ceny – posiadają wszystkie cechy dobrego pojazdu dla dzieci – są bezpieczne, solidnie wykonane, wygodne i ładne. Dodatkowe gadżety na pewno zrobią furorę wśród znajomych i ich dzieci.

Leave a Comment