Podczas zakupu roweru dla dziecka warto zwracać uwagę na to, aby był fabrycznie zabezpieczony antykorozyjnie. A taką ochronę gwarantuje odpowiednia technologia produkcji wykorzystywana m.in.w rowerkach Puky.
Dziecięce rowery (biegowe i na pedały) bardzo często mają styczność z kurzem, piaskiem, a pewnie też z błotem i wodą. To warunki, które sprzyjają powstawaniu korozji, czyli powolnemu niszczeniu roweru, na którego metalowych elementach po pewnym czasie pojawiają się pierwsze oznaki rdzy. Z tego powodu przy wyborze rowerka dla dziecka należy szczególną uwagę zwracać na to, czy i w jaki sposób dany producent zabezpiecza rower przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych, czyli korozją. Obecnie najlepszą receptą na korozję jest tzw. malowanie proszkowe. Tę technologię wykorzystuje się przy produkcji rowerków Puky.
Na czym polega malowanie proszkowe?
Podczas malowania proszkowego metalowych elementów rowerków Puky wykorzystuje się prawa fizyki, a konkretne elektrostatyki. W pierwszej kolejności na oczyszczone metalowe elementy rowerka nanoszona (metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego) jest farba w postaci proszku. Naładowane ładunki elektrostatycznymi cząsteczki farby przylegają ściśle do powierzchni metalu. Po nałożeniu farby cały element umieszcza się w specjalnym piecu i podgrzewa do wysokiej (ok. 200 stopni) temperatury. Pod wpływem ciepła proszek rozpuszcza się i równomiernie osiada na malowanej powierzchni, tworząc kolorową, twardą powłokę, która jest odporna na działanie korozji.
W ten sposób pomalowane metalowe elementy rowerków Puky nie tylko są w pełni odporne na rdzę, ale również charakteryzują się twardą i idealnie gładką powłoką. A to oznacza, że nie znajdziemy na nich zacieków, marszczeń, spękań, pęcherzyków, które charakterystyczne są dla powierzchni malowanych w sposób tradycyjny. Pomalowana w ten sposób powierzchnia lepiej znosi zmiany temperatur, czynniki atmosferyczne i działanie chemiczne (mycie) oraz jest bardziej odporna na zarysowania i odpryski lakieru, które zazwyczaj pojawiają się na rowerze podczas dziecięcych zabaw.
Konserwujemy rowerek na zimę.
Oczywiście powłoka antykorozyjna, która znajduje się na rowerku Puky, nie zwalnia nas przed odpowiednią konserwacją pojazdu. Gdy na ramie lub innych elementach metalowych pojawią się zarysowania czy odpryski lakieru, trzeba koniecznie uszkodzone powierzchnie od razu zabezpieczyć odpowiednimi preparatami antykorozyjnym. W przeciwnym razie bardzo szybko pojawi się na nich rdza.
Ponadto gruntowną konserwację roweru należy wykonywać przynajmniej raz w roku, szczególnie przed sezonem zimowym.
Odpowiednio zabezpieczony przed korozją rowerek będzie służył starszemu dziecku i młodszemu rodzeństwu przez wiele sezonów. A w przypadku, gdy dziecko już z niego wyrośnie, będzie można go… w dobrej cenie sprzedać.
Nie odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania ?
Zapraszamy do naszego poradnika o rowerach dziecięcych.