Czerwiec to czas szkolnych wycieczek i zielonych szkół. Już na etapie wczesnoszkolnym dzieci biorą udział w kilkudniowych wyjazdach. Jako rodzice nie mamy kontroli nad tym, co dzieje się, kiedy oddajemy swoją pociechę pod opiekę nauczycieli i całodzienne towarzystwo rówieśników. Możemy jednak zadbać o to, by wycieczka przebiegła jak najbezpieczniej dla naszego dziecka. Oto pięć porad dla rodziców, którzy chcą w spokoju oczekiwać na powrót swojego potomka.
1. Rozmawiaj z dzieckiem
Przygotuj dziecko do wyjazdu, opowiedz jak będzie wyglądać i czego może się spodziewać. Podkreśl, jak ważne jest to, by cały czas pozostało w grupie i nie oddalało się zarówno od kolegów, jak i wychowawców. Maluch powinien też pamiętać, że mimo jest na szkolnym wyjeździe powinien przestrzegać tych samych zasad, co na co dzień, w obecności rodziców. Choć nie będzie ciebie przy nim, niech pamięta o tym, co mu zawsze powtarzasz.
2. Porozmawiaj z nauczycielem
Wielu rodziców czuje dyskomfort, gdy na dłużej zostawia dziecko pod opieką obcej osoby, zwłaszcza, gdy jest to pierwszy raz. Możesz z trudem przyjąć to, że pociecha odwiedza nowe miejsca, podróżuje, ale ty nie bierzesz w tym wszystkim udziału.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, po prostu spotkaj się z nauczycielem i porozmawiaj z nim. Zapoznaj się z dokładnym planem wycieczki, zakresem ubezpieczenia, rodzajem transportu, posiłkami czy innymi osobami, które biorą udział w wyjeździe. Opiekun powinien udzielić ci wszystkich niezbędnych informacji.
3. Daj kontakt do siebie
Nauczyciel oczywiście ma dane kontaktowe do rodziców, a przede wszystkim – numer telefonu. Jednak kiedy dziecko zgubi się, na niewiele to się zda, gdy ktoś będzie chciał mu pomóc odnaleźć opiekunów. Karteczkę ze swoim nazwiskiem umieść w rzeczach malucha, w kieszeni kurtki lub nawet napisz na ręce. W stresującej sytuacji, kiedy rozpłacze się, może nie być w stanie przez płacz powiedzieć, jak nazywa się jego mama, czy gdzie jest jego grupa. Kartka z kontaktem do rodzica, w łatwo dostępnym miejscu, może wiele ułatwić.
4. Poinformuj o specjalnych potrzebach dziecka
Jeżeli takie istnieją, zapewne szkoła już o tym wie. Przy okazji wycieczki, możesz jednak przypomnieć wychowawcy o najważniejszych kwestiach, które mają wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo twojego dziecka. Zazwyczaj są to przede wszystkim wszelkie alergie oraz konieczność przyjmowania leków. Nauczyciel będzie zobowiązany do tego, by poinformować o tym inne dorosłe osoby, pod których opieką znajdują się dzieci. Choroba, bądź różnego rodzaju dolegliwości, nie powinny przeszkodzić maluchowi we wspólnych wyjazdów z rówieśnikami.
5. Nie stresuj się za bardzo
Jeżeli będziesz postępować zgodnie z czterema powyższymi zasadami, nie pozostaje ci nic innego, jak w spokoju oczekiwać na powrót dziecka. Musisz pogodzić się z tym, że nie zawsze sprawujesz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z twoją pociechą. Dopóki jest pod opieką osób, które zna i do których masz zaufanie, wszystko jest w porządku. Możesz usiąść, wypić kawę i zrelaksować się, a po powrocie z zainteresowaniem wysłuchać opowieści dziecka.