Żywienie – początek wprowadzania pokarmów stałych do diety dziecka

Kiedy zdecydujesz, że nastał już czas na powolne odstawianie dziecka od piersi i rozszerzenie jego diety, następnym krokiem jest podjęcie decyzji, czym od tej pory maluch będzie się żywił. Pamiętaj, że chociaż wielu dzieciom spodoba się jedzenie chleba z masłem, wprowadzanie produktów stałych zacznij lepiej od świeżych warzyw, z których stworzysz przecier do karmienia dziecka miękką łyżką. Produkty pocięte na malutkie kawałeczki pozwolą maluchowi powoli zacząć uczyć się żucia.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie marki Béaba, zalecane pierwsze produkty spożywcze obejmują: tłuczoną marchewkę gotowaną na parze, słodkie ziemniaki w formie puree, pasternak mieszany z odrobiną kobiecego mleka. Po warzywach korzeniowych można zacząć wprowadzać do diety dziecka brokuł (to doskonały produkt do nauki samodzielnego jedzenia rękami, jeżeli jest ugotowany do odpowiedniej konsystencji), groch, fasolę szparagową, szpinak, jarmuż, gotowane jabłka i gruszki. Dojrzałe, miękkie owoce, takie jak banany, awokado, maliny lub mango, można maluchowi podawać w formie puree lub pokrojone w kostkę. Dzięki temu jest to zdrowa przekąska.

Podawanie pojedynczych przecierów warzywno-owocowych jest wskazane we wczesnej fazie rozszerzania diety. Pozwala to na wykrycie wszelkich problemów pokarmowych dziecka, takich jak wzdęty brzuch, gazy, wymioty, wysypka, ból brzucha. Rada specjalistów marki Béaba w tej kwestii polega na usunięciu tych produktów z diety dziecka i przywróceniu ich kilka dni później. Jeżeli reakcja powtarza się, należy skonsultować się z lekarzem. Pomocne jest prowadzenie dziennika żywienia, w którym zapiszesz jakie produkty zostały do jego diety już wprowadzone i jak organizm dziecka na nie zareagował.

Po kilku tygodniach, kiedy dieta dziecka będzie obejmowała już wiele warzyw, można zacząć mieszać je w bardziej ryzykowne kompozycje. Po tym czasie można zacząć również, nadal pojedynczo, dodawać do potraw dziecka białko i niektóre zboża.

Słodkie, pikantne, gorzkie…

Chociaż na początku dziecko dostaje przeciery o raczej słodkim smaku, należy uważać by maluch nie przyzwyczaił się tylko do nich. Różnorodność w podawaniu warzyw jest bardzo istotna. Niektóre dzieci uważają warzywa kapustne, w tym brokuły, za zbyt gorzkie. Jeżeli maluch coś odrzuca, najlepiej jest pozwolić mu na krótką przerwę i spróbować ponownie za kilka dni. Jeżeli dziecko nadal nie chce go jeść, spróbuj innych warzyw. A brokuł dodawaj do mieszanych przecierów warzywnych.

Oczywiście nie należy dodawać żadnych cukrów ani soli do potraw dla niemowląt. Cukier nie zawiera żadnych substancji odżywczych, a do tego uzależnia. Każdy kęs potrawy dla maluszka musi być jak najbardziej pożywny. Wczesne wprowadzenie cukru do diety malucha może zachęcać go do jedzenia słodyczy i mieć negatywny wpływ na stan uzębienia malca. Miód jest innym produktem, którego należy unikać co najmniej do 12 miesiąca życia, gdyż bakterie w nim zawarte mogą spowodować zatrucie jadem kiełbasianym.

Nerki niemowląt są gotowe do przefiltrowania tylko minimalnych ilości soli, dlatego najlepiej jest jej unikać całkowicie.

Tworzenie własnych przecierów dla dziecka to dużo pracy, która jednak będzie zdecydowanie łatwiejsza dzięki kilku wskazówkom. Przede wszystkim zamrażaj nieduże porcje przecierów w pojemnikach takich jak Béaba Multiportion. Początkowa porcja jedzenia dla dziecka wynosić będzie zaledwie kilka łyżek na raz. Nie musisz również gotować specjalnie dla dziecka. Wystarczy, że dodasz trochę dodatkowej marchwi do urządzenia parowego podczas przygotowywania obiadu. Możesz ją przygotować w Béaba Babycook dodając do mieszanki odrobinę swojego mleka. Gotowane na parze warzywa można szybko zamienić w zupę przygotowaną na lunch. Wszystkie indywidualne puree warzywne z lodówki możesz wymieszać ze sobą, aby posiłki były bardziej ciekawe dla dziecka, a jednocześnie by wykluczyć wszelkie reakcje alergiczne.

Co ze zbożami?

Zboża, takie jak ryż, są prostym pomysłem na pierwsze posiłki dla dziecka. Uważać trzeba jedynie na produkty z tendencją do rafinacji, takie jak biały ryż. Często dania ze zbożami przygotowane dla dzieci są dużo bardziej przetworzone, niż same warzywa. Kaszki podaje się już maluszkom, ale w tym okresie mleko matki lub mleko modyfikowane ma dla dziecka lepiej zbilansowany skład. Najważniejszą radą jest przyzwyczaić dziecko do jedzenia świeżo ugotowanego. Dzięki temu również w przyszłości maluch z większym prawdopodobieństwem sięgnie po zdrowe produkty.

Mleko kontra produkty stałe

To, że dziecko zacznie spożywać w części produkty o konsystencji stałej, nie zmienia faktu, że głównym źródłem składników odżywczych pozostanie dla niego mleko matki lub mleko modyfikowane. Mleko krowie jest zabronione dla dzieci poniżej 12 miesięcy. Wczesne wprowadzenie dodatkowych pokarmów ma za zadanie zaznajomić dziecko ze zróżnicowanymi smakami i teksturami.

Metody gotowania

Wybranie metody gotowania ma istotne znaczenie podczas karmienia małych dzieci. Najlepsze jest delikatne obgotowywanie produktów na parze lub pieczenie ich, zamiast wrzucania ich do wrzątku. Dzięki temu zachowują one swoje składniki odżywcze i witaminy, wspierając układ odpornościowy dziecka.

Produkty gotowe do spożycia

Gotowe słoiczki dla niemowląt są niewątpliwe wygodne w użytkowaniu, a nierzadko są one również przygotowywane z organicznych produktów, dzięki czemu przydadzą się na przykład podczas podróży. Jednak zanim wybierzesz taką żywność sprawdź, czy nie zawiera ona cukru i czy w składzie nie ma nadmiarowej porcji owoców, zwłaszcza suszonych, które mogą zachęcić dziecko do łasuchowania. Należy również pamiętać, że wszelkie produkty, które przygotowałaś w domu ze świeżych składników, będą bardziej pożywne niż cokolwiek co można kupić w słoiku o przedłużonej trwałości. Gotowanie żywności dla dziecka już od najmłodszych lat ułatwia maluchowi przejście na sposób żywienia się całej rodziny.

Jakich pokarmów należy unikać w diecie dziecka 4-6 miesięcy?

  • Zbóż glutenowych, w tym pszenicy;
  • Nabiału;
  • Cukru i miodu;
  • Soli;
  • Pokarmów dla dorosłych, ponieważ mnóstwo w nich dodatków, na przykład konserwantów;
  • Jajek, ryb i owoców morza;
  • Surowego mięsa;
  • Całych orzechów, ponieważ niosą one za sobą groźbę zadławienia się.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ekspertach współpracujących z marką Béaba? W takim razie koniecznej przeczytaj tekst o PurpleCarrot Nutrition.

Źródłobeaba.co.uk